Strona główna Dzisiaj jest: 16-5-2024, godzina 13:49:17

Rekreacyjne

Nie wszystkie konie zimnokrwiste trafią na rzeź, nie wszystkie również zostaną zakwalifikowane jako materiał zarodowy, dlatego część z nich trafia do szeroko pojętej rekreacji – początki nauki jazdy, woltyżerka, nauka powożenia oraz agroturystyki. Użytkowanie rekreacyjne jest trudne do określenia, ponieważ brakuje oficjalnych statystyk, a w przypadku rozsyłania ankiet, odpowiedź otrzymuje się tylko od 40% ankietowanych.

Rekreacja opiera się głównie na użytkowaniu wierzchowym koni wytrwałych
w pracy. Konie zimnokrwiste potrafią wytrwale kłusować, a także nieźle galopować. Przykładem tego może być film „Krzyżacy”, w którym brało udział 500 koni, wśród których było około 200 zimnokrwistych. Podczas scen bitewnych konie pokonywały galopem (500-600 m/min) ponad kilometrowe odcinki, każdą scenę powtarzano 5-6-krotnie, a w czasie dnia filmowego konie przebywały trasy przeszło 25 kilometrowe, z czego większość w kłusie i galopie. Zdarzały się przypadki zderzeń koni biegnących z naprzeciwka wtedy zimnokrwiste galopowały dalej, a szlachetne często się przewracały.

Konie zimnokrwiste nadają się doskonale do rekreacji ze względu na bardzo zrównoważony charakter. W wielu ośrodkach pierwsze kroki w jeździe konnej prowadzi się właśnie na koniach zimnokrwistych. Dobrze ujeżdżony koń zimnokrwisty może skakać przez przeszkody do 1 metra oraz służyć za konia do nauki woltyżerki – kilka osób na jego grzbiecie to żaden wysiłek. Podstawowymi cechami koni zimnokrwistych użytkowanych w tym kierunku jest zdrowie i odporność na warunki bytowania, spokojny i łagodny charakter, zrównoważony temperament, dobre wykorzystanie paszy, wydajne chody w stępie i kłusie oraz wytrzymałość.

Konie zimnokrwiste są doskonałe także do nauki powożenia, zachowując spokój nawet w najdziwniejszych sytuacjach. Można je użytkować w ten sposób także w ekologicznych gospodarstwach agroturystycznych, gdzie w „wolnej chwili od pracy” można je zaprzęgnąć do bryczki i pojechać na spacer, co stanowi ogromną atrakcję dla turysty nastawionego na spokojny, bezstresowy wypoczynek. Chętnych do zakupu konia przygotowanego do pracy w zaprzęgu nie brakuje, a za dodatkowy atut uważa się tolerancję jeźdźca na grzbiecie, za co hodowca może liczyć na dodatkowe pieniądze. W przyszłości taka forma produkcji koni może być bardzo opłacalna z powodu rozwoju sieci gospodarstw agroturystycznych.

Dzisiaj niewielu hodowców idzie w tym kierunku. Ogierki i klaczki hodowlane w wieku 1-3 lat kupują rolnicy z całej Polski. Duże zainteresowanie końmi z tych stadnin to nie tylko duża satysfakcja dla hodowców. Przynosi to również wymierny efekt ekonomiczny. Taka hodowla może stwarzać również nowe miejsca pracy oraz rozszerzać możliwości zarobkowania małych i średnich gospodarstw wiejskich.